Впечатления от фамилното ни посещение в Американския колеж – 27 октомври 2018 г.
Телевизионно студио, зали с 3D принтери и роботи, помещения с шевни машини, бормашини и други инструменти, просторната библиотека с чудна гледка към фонтана и парка, обновен училищен стол, впечатляваща аудитория „Уитакър“ с 330 места – това са новите придобивки на Американския колеж, които се намират в новия учебен комплекс на училището.
Те бяха включени в обиколката из колежа по време на първия Ден на отворените врати – 27 октомври.
Нашият гид беше изключително момче .
Той успяваше да ни покаже по заразяващ начин емблематичните и новите забележителни места в Американския колеж, да ни предаде интересно цялата информация за училището си, да представи съучениците си, които ни разказваха за различните модерни зали, да ни сподели какво от всичко му е най-близо до сърцето.
Удивително владееше вниманието на аудиторията, имаше прекрасно поведение пред публиката и разказваше изключително увлекателно. Човек го гледа и слуша и си казва: „Прекрасен младеж!“. Това не остана незабелязано и от други семейства, които започнаха да се присъединяват към нашата групичка и тя постепенно се разрастваше, но това по никакъв начин не затрудни нашия гид.
Разходката ни започна от аудиторията „Уитакър“. Насочихме се към подземния етаж, където видяхме първо залите с бормашините и другите инструменти. Възрастните си припомнихме как едно време по трудово в българските училища като ученици сме се занимавали с подобни дейности.
След това преминахме към залата с шевните машини. Идеята е те да са полезни за дейностите на учениците. Например на тези от тетралната трупа. Тук мога да си шият сценичните костюми.
После влязохме в една от най-интересните нови зали – тази с 3D принтерите. Тук учениците могат да си направят сами например маски за театрално представление, части за роботи и какво ли не.
В залата с роботи видяхме роботизирана ръка и лице. Частите бяха направени в съседната зала с 3D принтерите.
Преминахме към телевизионното студио, която беше много добре оборудвана. Нашият гид ни сподели, че това му е любимото място, тъй като обича да се занимава с медии. Планират да произвеждат в това студио и новини.
След това надникнахме в новия училищен стол, който се радваше на гледка към чудесната зеленина от парка.
На горния етаж разгледахме библиотеката, която няма как да не се хареса на всички. Това за мен се превръща в любимото ми местенце в колежа.
До библиотеката е кафенето.
Нашият гид ни показа и новите шкафчета на колежаните.
Видяхме и къде се помещава ръководството на училището.
Дори надникнахме в офиса на президента на колежа.
Пред офиса на академичните съветници поспряхме и там гидът ни разясни каква е тяхната роля в училището и как им помагат при избора на университети.
Следващата ни спирка беше в лабораторията по химия.
Разгледахме се и съседната сграда, където учат 8-класниците. Посетихме класната стая на г-жа Румяна Иванова – име, което всички в Американския колеж знаят. Една от най-емблематичните и уважавани учители в училището. Както училищната легенда разказва: „Който е попаднал в класа (8/5 и 8/6) на г-жа Иванова, е станал човек!“. В 8 клас на учениците може да им се стори трудно, взискателно, но след това оценяват всичко – в по-големите класове, за които също се носят легенди, че е трудно, „животът е песен“, тъй като са вече свикнали да спазват всички строги изисквания, към които ги е приучила г-жа Иванова.
Преминахме покрай фонтана на Американския колеж, който стои и върху емблемата на училището.
Гледката от фонтана към новия учебен корпус е впечатляваща.
Поспряхме пред сградата, в която се помещават учителите по български.
А след това разгледахме и залата с компютрите.
В тази сграда е разказана и историята на най-известния президент на колежа – д-р Флойд Бляк.
Последната ни спирка беше т.н. „балон“, в който е закритата спортна зала на училището.
В края на обиколката нашият гид отново ни върна пред зала „Уитакър“, където щеше да се проведе информационната среща. Преди това обаче имаше кафе пауза. Домакините се бяха подготвили с безплатни сандивичи, кекс, кафе, чай и минерална вода. Използвах времето и да разгледам знамената на различните блокове на колежа.
На информационната среща присъстваха президентът, учител от колежа, бивш възпитаник на училището и заместник директорката Мария Ангелова.
Президентът на колежа наблегна на мисията и резултатите на училището. Средният резултат на колежаните от Тойфел е 107 т.
Г-жа Семкова, преподавател по история, разказа какво е да си учител в това училище и какви проекти реализират учениците й. Сподели, че и нейният син също е учил в Американския колеж. Г-жа Семкова е един от преподавателите в училището, които ще запомня с изключителна доброта, отдаденост на работа и много знания, които предава на учениците си. Щастлива съм, че е преподавала на сина ми и той винаги разказва с голямо уважение за нея.
Бившият възпитаник на Американския колеж сподели своя живот. Започна от опита си преди гимназията, когато разменял колички за кестени, след това как се е възползвал от възможностите тук – бил е за няколко месеца на обменни начала ученик в Ню Йорк, и как вече се развива като успешен предприемач. Неговата фирма е правила новата визия на сайта на училището.
Две неща ми харесаха много в изложението на бившия възпитаник. Наблегна на контактите – нещо, което много се подценява при избора на училище и среда. Той разказа как в момента има поне 100 близки приятели – съученици от Американския колеж из цял свят и може да им се обади по всяко време и да разчита на тях. Второто нещо беше също важно – той се чувства част от тази общност и щом сме там, значи и ние вече сме близки до него и ще се опита да ни помогне. Каза, че е оставил свои контакти и който иска, може да се свърже с него и той ще сподели своя опит. Посланието му звучеше в такава насока:
„Няма нужда да правите същите грешки или да търсите информация за нещо, по което аз съм минал и мога да ви дам съвети“.
Оцених това много високо. У нас много неправилно се възприема, когато някой споделя свой опит и ти дава съвет. Развиват се конспирации и мнително се пита каква изгода се крие зад това. А всъщност човек, който притежава такова мислене като възпитаника на Американския колеж, го прави на добра воля и за да помогне. Той ти дава наготово своята информация за това, което знае, а всеки сам преценява как да се възползва от нея. Видях в този млад и успешен българин една чиста добросърдечност, желание да е полезен на другите и училището си, нарушил е вероятно съботните си приятни занимания, за да е част от една общност, на която държи. Радвам се, че това младо българско поколение разсъждава по този мъдър начин и гледа много позитивно на това как да помогне на другите.
Лекцията на Мария Ангелова е най-важният момент в цялата инициатива. На нея тя разказва как протича изпитът и дава ценни съвети. Винаги препоръчвам на всички да останат за нея и да си водят записки, тъй като се казват най-важните стратегии и се дават насоки за успешно вземане на изпита.
Г-жа Мария Ангелова показа и какви са били резултатите от изпита през март 2018 г.
През 2014 г., когато синът ми беше 7-класник, семейно бяхме присъствали на подобен Ден на отворените врати. Сега отново фамилно посетихме колежа, за да видим какви обновеления има и да го покажем на по-малките ни деца къде учи батко им, който сега е 12-класник. Те са посещавали училището преди години по време на Фестивала на изкуствата, но не бяха влизали в залите му.
Не съм очаквала, че през тези години толкова може да се модернизира училището. Наистина залите и оборудването са съвсем нови и тепърва учениците ще се докосват до тези възможности, но определено това, което видяхме, не отстъпва изобщо на видяно в някои университети в чужбина, които посещавахме в последната година.