„Златната тройка“ в извънкласните дейности по математика и информатика за нашето семейство
Всяко семейство си има планове и мечти за децата си. Нашите са много ясни:
– хубава детска градина (в случая ЧДГ „Сияние“ за Ники и ЧДГ „Слънчогледи“ за Вики);
– хубаво основно училище (ЧОУ „Света София“ и за двамата);
– хубава гимназия (към момента Американския колеж в София за Ники)
– хубав университет – сега се целим вече и към хубав университет.
За нашето семейство образованието е изключителна ценност – най-важната. Подборът на добри училища е от особено значение – искаме много висока база.
Висока база и надграждане
Някога в ЧДГ „Сияние“, топ учители с много опит, ни загатнаха вярната формула как да действаме като родители – те поставят високата база на образованието, а ние надграждаме (накъдето искаме или то какво иска или разбира се – ако изобщо искаме). Надграждането не е задължително да е само с допълнителни занимания. Например, ние много държим децата да опознават историята и културата на света и ги водим по музеи и исторически и културни забележителности. Важното е едно: никога съм нямала притеснения, че детето ми има неусвоен материал или нещо не знае. Може да си останем и само с високата база в образованието. Винаги допълнителните им занимания са били за надграждане. И винаги отново подбираме най-най-добрите учители или треньори в различните сфери.
Математиката – на особена почит в нашето семейство
Математиката е на особена почит в нашето семейство. Не знам как точно се получи, но имаше стиковка в разбиранията ни – и между мен и съпруга ми, и между нас като родители и децата. Като журналист, чийто ресор е бил образование, имах допир до много информация и източници, от които бързо се ориентирах колко е важна математиката, още преди да стане хит сред родителите. Тогава големият ми син беше в детската градина. От друга страна съпругът ми е възпитаник на СМГ и е инженер. Още една причина да уважаваме много математиката. На мен винаги ми е вървяла много, но аз съм завършила Английската гимназия в Русе и по-скоро добавям и други моменти в семейните разбирания за обучението на децата ни. Големият ни син много рано показа математически заложби. Математиката го увличаше изключително много, а математическите състезания бяха негова страст да покаже какво умее. Все още виждам как тези знания, които е натрупал, продължават да му носят ползи. При малкия нещата се получиха също естествено. Обича да разсъждава върху математиката и което е най-ценно за него – вижда голямото й влияние върху програмирането, нещо, което много му допада.
Учителите на децата ми по математика и информатика
Всяко семейство си има и мечтани учители, до които децата му иска да се докоснат. Много е важно кой учител се е занимавал с детето ти. Това дава любов към дисциплината, а и насока и знания за цял живот. И тъй като говорим за математика, ще посоча кои са били учителите на децата ми до момента – в училище и в извънкласните форми на обучение (лагер школи, курсове).
Математика
За Ники, който е в 12 клас в Американския колеж, ето част от учителите, които са му дали много:
– в ЧОУ „Св. София“ до 7 клас – имаха освен редовни часове по математика, но и часове по занимателна и състезателна математика:
г-жа Вълкова (класен ръководител 1-3 клас), г-жа Демебукова (преподавател по математика 4-7 клас), г-жа Златина Митева (преподавател по забавна математика) и др.
– в Американския колеж
доц. Ивайло Кортезов, проф. Емил Колев, Надежда Константинова, Иван Динков и др.
– извънкласни форми на обучение
доц. Кортезов, Иван Симеонов, Ирина Шаркова и др.
За Вики, който е в 5 клас в ЧОУ „Св. София“:
– в ЧОУ „Св. София“ до 7 клас – имат редовни часове и часове по занимателна и състезателна математика:
г-жа Белухова (класен ръководител 1-3 клас), г-жа Котиркова (класен ръководител и преподавател по математика в момента), г-жа Златина Митева (занимателна математика)
Славата на г-жа Котиркова като прекрасен математик и учител се носи извън училището ни. Чувала съм отлични отзиви много пъти. Задачите, които дава на децата за домашно, са страхотни. Мъжът ми, като бивш СМГ-ец, много обича да ги преглежда, защото са чудесна тренировка за мозъка. Златина Митева е много красива дама, но също и много добра математичка. Класен ръководител е на племенничката ми. Води и занимателната математика в ЧОУ „Св. София“. Ники много обичаше тези часове с нея, а сега и Вики.
– извънкласни форми на обучение
доц. Кортезов, Иван Симеонов, Детелина Донева и др.
Информатика
А сега ще добавя и учителите по информатика.
За ЧОУ „Св. София“ – г-жа Маркова (за Ники и Вики), г-н Керков
За Американския колеж – г-жа Елка Кондакова (невероятна е и като човек, и като дама, и като преподавател!), Кирилка Данчева и др.
Извънкласни форми: Явор Никифоров – Яшу (Телерик Академия).
На всички тези учители бих искала да благодаря за знанията, които са дали и дават на децата ми!
Доц. Кортезов, Яшу, Иван Симеонов
(помествам имената им спрямо възрастта на децата, при която да започнете да следите за инициативи с тях)
Училищата на децата ми ни дават много висока база в образованието. Следващата стъпка, към която се стремим, е да имат допир до изключителни преподаватели в сферите, които ги интересуват. Три имена сред допълнителните занимания много ярко отличавам и за нас са задължителни. Това са доц. Ивайло Кортезов, Явор Никифоров – Яшу и Иван Симеонов.
Доц. д-р Ивайло Кортезов е любимец на малките математичета, а аз го възприемам и като благородник от друга епоха или поне от други ширини, който запазва спокойствие и вежлив тон във всяка ситуация. Изключително позитивен човек! Винаги е готов да помогне, а математиката я обяснява по толкова достъпен начин, че всеки ще разбере за какво става дума. Големият ми син го обожаваше. Ходеше на всичките му лагер-школи. Виждам колко много му е дало всичко това и все още тези знания му помагат и за справяне със SAT без никаква подготовка и с високи резултати, и за други важни изпити. Сега се радвам, че и малкият ми син започва да се забавлява със задачките на доц. Кортезов. У семейната ни библиотека са всичките му сборници. Те са подходящи за деца от 2 до 12 клас (а и за по-големи). Препоръчвам да следите книгите и инициативите с доц. Кортезов при деца, които са във 2-ри клас. В „Данибон“ има специална рубрика за доц. Кортезов, която се появи преди години по родителска инициатива и доц. Кортезов се съгласи да съдейства с информация.
Явор Никифоров – Яшу с курсовете в „Телерик Академия“ има големи заслуги не само да научи децата ми на програмиране, но и да ги запали. И двамата ми сина са негови кадри. Ники ходи на неговите курсове 3 години, а сега и Вики ги посещава след успешно взет изпит миналата година. В 4 клас започна с „Разработка на игри“, сега продължава с два курса, като добави и „Алгоритми“. И Ники, и Вики са верни фенове на Яшу. Яшу е много по-различен от доц. Кортезов, но също така успява да увлече децата. Никога не съм виждала зала, пълна с над 100 деца и само един възрастен – в случая Яшу, в която няма никакво шумене, а хлапетата гледат в захлас учителя си, който е намерил явно най-точния подход към тях. Препоръчвам да се запишете на курсовете при Яшу още в 4 клас, но има изпит, който не е лесен.
Иван Симеонов е едно велико име за нашата фамилия. Той е бил учител на съпруга ми в СМГ, на Ники преди време, а сега и на Вики. Специално записахме децата си на курсовете в СМГ в 5 клас при Иван Симеонов, за да имат допир до този велик и мъдър учител. Бях на родителската среща на първия урок. Разбирам защо и съпругът ми, и синовете ни толкова му се възхищат. Иван Симеонов излъчва голяма мъдрост, а в същото време всичко е поднесено по шеговит начин. Вики излиза от курса му усмихнат и почва да търси информация за нещо, което е научил и иска още да прочете. Мъжът ми все още си спомня пък задача, която Иван Симеонов измислил докато пътувал в автобус и гледал малкото прозорче. Препоръчвам да се запишете при Иван Симеонов в 5 клас. Има и курс за 7-класници, но него не сме го посещавали.
„Златната тройка“ за нашето семейство
Доц. Кортезов, Яшу и Иван Симеонов са дали и дават много на децата ми. Това е нашата семейна „златна тройка“ в извънкласните дейности по математика и информатика, на която разчитаме много и до които искаме децата ни да се докоснат, за да получат много знания. С тях се случи магията децата да се запалят, а и химията между учител-ученик. Винаги препоръчвам тези три имена горещо. Разбира се, има и още много невероятни преподаватели. Много пъти съм казвала – късметлии сме, че у нас в математиката и в информатиката има толкова изключителни учители, които искат да се занимават с деца и им дават много. Трябва да се възползваме от тези възможности, тъй като това е истинска съкровищница, от която могат да се черпят знания не само за дадения момент, но те остават и ще са в полза и в бъдеще.
А кои са вашите златни учители в математиката и информатиката, на които искате да благодарите?
Впишете под поста във Фейсбук имената на учителите по математика и информатика, които са дали много на децата Ви и на които искате да благодарите, а аз ще вградя след това коментарите с благодарностите ви в тази статия, за да отдадем почит към техните имена, а и да е полезна информацията и за други родители.
Мария Томова, СМГ
Госпожа Кремена Савова, ОУ “Йордан Йовков” гр.Варна
Мария Томова и Надя Кръстева, СМГ
Г-н Кръстю Петров (Увекинд) и в международна гимназия „В. Златарски“ – г-н Димитър Германов, и извънкласни часове по математика с Иво Кортезов – син:
Мая Алашка и Иван Симеонов, ПЧМГ
Г-жа Грета Георгиева, ПМГ Ловеч
Маргарита Станева, преподавател по математика и баба на успешен наш математик и физик, благодари на г-жа Валентина Милева / ОУ „П.Р.Славейков“ -Варна / и на известния физик г-н Теодосий Теодосиев /Казанлък/:
Добри Данков
А също така доц. Кортезов и Ирина Шаркова
Яшу, Иван Симеонов, Евгени Василев, Адриана Панайотова (CoderDojo), Ангел Ангелов, Правда Найденова и Добри Данков
Госпожа Ялъмова, господин Кривошиев и господин Чолаков – ЧОУ „Климент Охридски“, София
Г-н Иван Симеонов и г-жа Росица Коева
Г-жа Демебукова от ЧОУ“Св. София“
Г-н Иван Симеонов и г-жа Мая Алашка в ПЧМГ
Доц. Кортезов в ACS
Добри Данков, Иван Симеонов и Веселин Златилов – ПЧМГ
Елена Киселова, Иван Симеонов, Ирина Шаркова, Антоанета Стоянова
Галя Пенчева (ПЧМГ), Петър Пламенов Петров (школа Олимпийци, СМГ)
Мария Томова, Теодосий Теодосиев, Елза Тодорова, Стенли и Яшу
Г-н Иван Симеонов, г-жа Петя Тодорова, г-н Явор Никифоров-Яшу, СМГ – София
Кортезов, Яшу, Симеонов, Галя Пенчева, Мария Томова
Г-н Йордан Димов, СУ „Николай Катранов“, гр. Свищов – благодарност от едно от златните ни момичета в математиката, чието име всички бързо запомнихме:
Мария Томова, СМГ
Румяна Караджова, СМГ
Г-жа Петя Тодорова и г-н Веселин Златилов
Г-жа Зарева, ОМГ Пловдив